close

Současné styly v bytovém designu dávají přednost minimalismu a účelnému zařízení, nicméně bez dekorací je každá místnost jako nahá. Neútulná, nezabydlená. I tady je ale móda proměnlivá, takže dekorace z minulých desetiletí už nemusí být v současném interiéru úplně to pravé. Jak vybrat moderní dekorace do bytu?

Zásadním kritériem je materiál. Trendem posledních let je materiál přírodní: kámen, dřevo, kov a sklo. A také živé přírodniny, především květiny. Jestli tedy máte doma ještě stále plastové “ozdůbky”, umělé květiny a jiné imitace, dobrá rada zní: zbavte se jich. 

Druhé kritérium, podle něhož se vybírají dekorace do interiéru, je styl v němž je daná místnost zařízená. Jiné předměty se hodí do skandinávského stylu, jiné chce vintage nebo třeba industriální styl.

Sklo je nadčasové i moderní

Asi nikoho nepřekvapí, že skleněné dekorace vyniknou v úplně každém interiéru. Nádherně září, lomí paprsky světla do zajímavých záblesků, může se formovat do různých tvarů a existuje v mnoha barvách, kterými můžete interiér příjemně doladit.

Ze skla se vyrábí nejen užitné předměty, do svého bytu si můžete pořídit čistě dekorativní designové sklo, ať už foukané (baňky, figurky) nebo třeba plastiky a koláže na stěnu.

Skleněné lustry a lampičky

Stínidla různých lamp a lampiček jsou jedním z mnoha způsobů, jak využít v interiéru sklo prakticky a zároveň jako dekoraci. Současné trendy nejsou ani tak o křišťálových lustrech a lampičkách, jaké jsou k vidění na zámcích, ale o moderních tvarech a minimalistickém či industriálním pojetí. Ta tedy zapomeňte na bodovky a pořiďte si designový lustr.

V hlavní roli váza

Určitě máme každý nejméně jednu doma. Možná dvě, tři – jednu menší na malé kytičky fialek či konvalinek, úzkou na jeden květ a možná i nějakou parádní na opravdovou kytici. Francouzky ale zastávají názor, že každá květina potřebuje svoji vázu, protože vázy jsou jako šaty. Vázy a vázičky jsou opravdu nezbytné a hlavně velmi dekorativní. Jen při jejich výběru zkuste dodržet jednotný styl a barevnost. A pokud máte nějakou památeční po babičce, která se zbytkem místnosti neladí, najděte jí místo v jiném pokoji nebo ji vystavte zvlášť jak dominantní dekoraci.

Láhve a skleničky, misky a dózičky

Užitné sklo může být krásnou dekorací. Na stolku designová miska na ovoce nebo tácek na sušenky, v otevřených policích sklenice na víno na dlouhých nožkách, na komodě dóza lepená ze sklíček na drobná tajemství a poklady – využití skleněných předmětů je nekonečné (například i obyčejné zavařovací sklenice můžete použít jako svícny). Stačí jen vybrat vhodný tvar a barvy, které budou ladit s ostatním zařízením. A nedržte se při zdi, vyberte těch barev klidně několik. 

Tags : dekoracesklostylové doplňky do bytu

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response