close
Zahrada a okolí

Stromky na zahradě: Pomozte jim překonat kruté mrazy

Jako správní zahrádkáři jste určitě věnovali potřebnou pozornost a úsilí zazimování všech venkovních rostlinek a květinek. Nezapomněli jste se ovšem postarat také o víceleté keříky a stromky? Právě na ně totiž drtivá většina zahrádkářů zapomene, načež se na jaře diví, proč nezačínají rašit nové listy a pupeny.

Péče o stromky a keře v žádném případě není nic náročného, takže se bez větších prodlev dá stihnout za jeden prací nabitý víkend. Jak se tedy o stromky a keře před zimou postarat?

Chraňte stromky před mrazem

Pokud chcete, aby vám ovocné stromky rodily úrodu po mnoho dlouhých let, musíte jim poskytnout odpovídající péči. Příroda se o sebe sice dokáže v některých situacích postarat sama, nicméně zejména mladým stromkům byste měli v boji s mrazem pomoci.

Předně byste měli zabránit tomu, aby na kmeny dopadalo přílišné množství slunečního záření. V jeho důsledku se v kůře vytváří míza, která přes noc zmrzne. Na stromku tak vznikají mrazové trhliny, kvůli nimž kůra odumírá a odchlipuje se od dřeva. Tento stav je pochopitelně nežádoucí.

Jak tedy stromky chránit?

Po dlouhá léta používanou ochranou proti sluníčku a tím pádem i mrazu je speciální emulze vytvořená smícháním vápna a vody. Ideální nátěr představuje asi 20% vápenné mléko, které vytvoříte pouhým smícháním hašeného vápna a vody. Před natřením oškrábejte ze stromů odumřelou kůru, aby nátěr lépe přilnul. Takto vzniklou směsí můžete bez větších výčitek chránit nejenom čerstvě vysazené stromky a keře, ale také postarší dřeviny.

Nechce se vám do natírání?

Ne všichni však budete příznivci ochranného nátěru z hašeného vápna. Naštěstí existuje druhá možnost ochrany kmenů, a tou je obalení jutovinou nebo chvojím. Cílem je vytvořit fyzickou bariéru mezi kmenem a dopadajícími slunečními paprsky. Nezapomeňte, že musíte dřevině umožnit neustálou výměnu vzduchu, protože v opačném případě by se kůra rychle zapařila a vy byste stromku moc nepomohli. Ještě před zabalením odstraňte veškeré listí a odumřelou kůru.

Jakmile přes zimu zabráníte stromkům tvořit v kůře mízu, máte vyhráno. Vynaloženou péči vám dřeviny následně vrátí bohatou úrodou.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : stromyzima

The author Michaela

Leave a Response