close

Pěstování řeřichy není nijak náročné, zvládne to opravdu každý. Semínka si bez problému koupíte v každém zahradnickém centru nebo v hobby marketech. Tato bylinka je oblíbená nejen z důvodu, že posiluje imunitu díky velkému množství vitamínů, zejména vitamínu C,B, B1, K, nebo E, ale také proto, že pomáhá při léčení infekce a velmi dobře působí na trávení.

K pěstování řeřichy stačí mít semínka, mističku, případně květníček, kam budete chtít bylinku zasadit. Nádoba by měla být spíš mělká.  Dále si připravte hlínu, piliny, písek, ale vůbec se nebojte použít vatu či buničinu.

Jak na pěstování

Namočenou vatu vložíte do připravené misky (nebo jiný podklad, který chcete použít) a následně hustě posypete semínky. Řeřicha sice žije jen z vody a musíte hlídat, aby vám vata nevyschla, ale dejte si pozor ať vám v nádobě voda nestojí.

Překryjte misku s řeřichou fólií a nechte na teplém místě, třeba za oknem. Fólie vám udržuje teplotu a správnou vlhkost a díky tomu nám semínka začnou brzy klíčit. Rychlost klíčení a následně jejího růstu je opravdu obdivuhodná, již za dva dny uvidíte, jak raší první lístky a derou se vzhůru za světlem. V této fázi už můžete sundat fólii, nebudete jí potřebovat.

Využití

Přibližně po týdnu je řeřicha připravená pro sklizeň. Odstřihujte ji nůžkami těsně nad vatou a využijte celou rostlinku, nebo si odstřihávejte jen vršky řeřichy, tak můžete rostlinky využít opakovaně, protože rychle dorostou.

Štiplavá chuť lístků řeřichy připomínající křen se výborně do zeleninových salátů, oceníte i v tvarohových pomazánkách, polévkách, omáčkách, nebo ji můžete využít jako posyp na vařené brambory či chleba, třeba jen namazaný máslem. Drobně nasekaná bylinka je výborná také zamíchaná v majonéze.

Náš typ: Řeřicha při vaření získává velice hořkou chuť, proto byste ji neměli tepelně upravovat.

Tags : pěstování řeřichypoužití řeřichyřeřicha
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response