close

Ve chvíli, kdy najdete svůj vysněný byt či dům, nastává administrativní a právní kolotoč, na jehož konci budete konečně šťastnými majiteli. Teď je čas soustředit veškerou energii na poslední krok, převzetí nemovitosti neberte jako pouhou formalitu. Ušetří vám to peníze, ale i nervy. Spory ohledně financí, zařízení či technických závad mohou celý proces zbytečně zkomplikovat a radost z nového domova zcela zakalit.

Nepodlehněte emocím ani tlaku prodávajících

Už při podepisování kupní smlouvy se ujistěte, že je v ní zakotveno všechno, na čem jste se s prodávajícím dohodli, pokud jde o vybavení, které v nemovitosti zůstává a je tedy také předmětem prodeje. Často se stává, že si zamilujete kuchyňskou linku v bytě, ale při přebírání tam není nebo jsou z ní odstraněny všechny spotřebiče. Co není v kupní smlouvě jmenovitě vypsáno, nemůžete následně požadovat.

V kupní smlouvě musí být naprosto jasně uveden i váš budoucí status (majitel, člen družstva a pod.), proto si nemovitost prověřte po právní stránce, tedy list vlastnictví, nabývací tituly i všechny zástavy váznoucí na nemovitosti. Jakoukoliv nesrovnalost ihned řešte a nepodepisujte nic, dokud se vše neuvede do pořádku.

Předávací protokol

Podle kupní smlouvy si připravte předávací protokol, kde budou vypsané jednotlivé položky a jejich technický stav, na němž se obě strany dohodly. Všechny nedostatky a nesplnění dohodnuté

ho stavu pečlivě zaznamenejte do předávacího protokolu. podle smlouvy můžete žádat o napravení stavu nebo finanční kompenzaci, jestliže nebude vše podle původní dohody.

Z toho důvodu musí být při předávání nemovitosti obě strany nebo jejich pověření kompetentní zástupci. Nenechte se odbýt někým, kdo vám jen přijde předat klíče, protože bývalý majitel nemá právě čas. A rozhodně nepodepisujte předávací protokol dřív, než budou odstraněny nedostatky. Zpětně se totiž těžko vymáhají, zvlášť, když má prodávající váš podpis, že jste nemovitost bez výhrad převzal.

Tags : jak si přebrat nemovitostpředávací protokolpřevzetí nemovitosti
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response