close

Dříve či později každý majitel staršího domu či bytu bude zvažovat možnost výměny oken. Zda si koupit umělé, či dřevěné. Zda investovat víc do kvality. Toto jsou běžné otázky na které budoucí vlastníci nových oken přihlížejí. Připravili jsme pro vás pár nápomocných typů, jak si s tím poradit.

Dřevěné vs plastové

Dřevěná okna jsou přírodní ekologický produkt, mají vysokou pevnost, nízkou tepelnou roztažnost, renovace oken nátěrem a při správné údržbě vysokou životnost. Avšak na druhé straně jejich cena je v porovnání s plastovými okny o 30% vyšší. Po 2 letech potřebují ošetření nátěrem, což stojí čas i peníze. Dřevěná okna vyhledávají více lidé, kteří vlastní domy a plastové jsou oblíbené u bytech.

Plastová okna můžeme pořídit v různém tvaru a barvě. Mají nenáročnou údržbu, jsou tepelně i hlukově izolovány a cena pořízení i údržby je nižší. Nevýhodou platových oken je tepelná roztažnost. Okna nedýchají a jsou vysoce hořlavé a při nekvalitním plastu žloutnou a mohou popraskat.

Samotná výměna

Pokud se pustíme do předělávání, nezapomínejte, že každý zásah do fasády vyžaduje stavební povolení. Při rozhodování o tvaru či barvě okna budete muset zohlednit rozhodnutí stavebního úřadu. Budou trvat na tom, aby se celkový vzhled fasády změnil minimálně.

Důležitou roli hraje i dodavatel. Zda si zvolíte levnější či dražší model okna je jen na vás, avšak důkladně si přečtěte kupní smlouvu. Je ideální, pokud za samotnou výrobu i montáž odpovídá jeden majitel.

Realizace výměny oken v 2-3 pokojovém bytě je zvládnuta za jeden den. Nepotřebuje ani žádné speciální připravenost. Stačí uvolnit prostor v okolí oken a nábytek buď přemístit do jiného pokoje nebo zakrýt plachtou.

mata.l

The author mata.l

Leave a Response