close
Bydlení

Bez pračky a sušičky ani ránu: Jak vybrat spotřebiče do koupelny?

Pračka je neodmyslitelnou součástí moderní domácnosti, stále častěji jí dělá společnost také výkonná sušička prádla. Vzhledem k široké nabídce spotřebiče různých značek může být výběr toho správného komba do domácnosti trochu oříšek, poradíme vám proto pár základních tipů, jak zvolit tu správnou pračku či sušičku.

Energetický štítek

Naprostým základem výběru každého většího spotřebiče je důkladné prostudování energetického štítku. Ten vám sdělí všechny důležité informace o kapacitě, spotřebě, efektivitě a hlučnosti spotřebiče. S lepším porozuměním energetickému štítku vám může pomoct některý z volně dostupných návodů jak vybrat pračku nebo sušičku. Problematika štítků totiž není úplně jednoduchá, například energetická třída A je u sušiček vynikající, naopak pro pračky je v současnosti nejhorší na trhu.

Testy a uživatelské recenze

Samozřejmě můžete při výběru pračky nebo sušičky dát na radu kamarádky, výhodou dnešní doby je ale nepřeberné množství testů a uživatelských recenzí dostupných zdarma online. Snadno tak zjistíte, které pračky či sušičky jsou oblíbené a které mají své mouchy. Například sušička Beko DPY 8506 GXB1 má velmi kladnou recenzi v testu sušiček a k tomu ještě stovky recenzí na srovnávači cen.

Jak sladit pračku se sušičkou?

Pokud přikupujete jeden spotřebič k druhému nebo rovnou pořizujete celou dvojici zároveň, platí několik doporučení, kterých byste se měli držet. Ideální je pořídit oba spotřebiče od stejné značky, to vám usnadní jejich sladění nejen parametrově, ale i designově a rozměrově. Poslední bod je důležitý zejména pokud plánujete postavit spotřebiče na sebe a ušetřit tak místo v koupelně. V takovém případě doporučujeme i pořízení mezikusu, který zaručí vyšší stabilitu. Skvěle sladěné jsou například pračky a sušičky značky AEG, pozadu ale nezůstávají ani další populární výrobci.

Zmínili jsme také parametrové sladění spotřebičů, to v tomto případě znamená především pohlídat si odstřeďování pračky. Ideální je volit modely s třídou účinnosti odstřeďování A, ty zpravidla ždímají s maximální rychlostí 1 400 až 1 600 otáček za minutu (zmíněnou třídu účinnosti najdete na energetickém štítku). Minimální rychlost ždímání pračky, pokud ji chcete spárovat se sušičkou, by měla být alespoň 1 200 otáček za minutu. Důvod je jednoduchý – příliš mokré prádlo se nepříliš dobře suší. Se zbývající vlhkostí totiž stoupá také doba a cena sušení, sušička často musí cyklus opakovat, nebo prádlo ani nedosuší.

The author admin

Leave a Response